Vuoden 2025 lomahaku on päättynyt

Solaris-lomien haku on päättynyt tältä vuodelta. Tuettua lomaa haki meidän kautta vajaa 22 000 ihmistä, ja pystymme myöntämään lomatuen noin 6 500 hengelle. Aikuisten hakijoiden joukko pieneni, koska heille oli tarjolla vain murto-osa aikaisemmasta lomien määrästä. Lapsiperheet hakivat tuettuja lomia lähes yhtä paljon, kuin viime vuonna.
Aikuisten joululomia oli tarjolla useita, ja niihin tuli yli tuplasti enemmän hakemuksia, kuin viime vuonna. Myös lapsiperhelomia haettiin paljon täksi jouluksi. Olemme jo käsitelleet hakemukset ja lähetämme pian kutsut valituille. Peruutuspaikkoja on tänä vuonna tarjota vain harvalle.
Solaris-lomat ei toistaiseksi avaa lomahakua vuodelle 2026. Lomatoimintaa uhkaavat lisäleikkaukset, eikä ensi vuoden rahoituksesta ole mitään tietoa. Tavoitteena on käynnistää uusi lomahaku vuodenvaihteessa, kun STEAn ehdottama avustussumma on tiedossa.
Jaa artikkeli
Lue seuraavaksi
-
Tulokset, Yleinen
Tutkimus: loma vahvistaa osallisuutta
Tutkimus havaitsi, että pienituloisille perheille suunnattu tuettu Solaris-loma lisäsi vanhempien osallisuuden kokemusta ja toimintakykyä.
-
Tiedotteet, Yleinen
Järjestösäästöt kohdistuvat pienituloisiin
Päätös lopettaa tuetut lomat näkyy kymmenien tuhansien pienituloisten perheiden, vammaisten, yksinäisten vanhusten ja syrjäytymisvaarassa olevien työikäisten elämässä.

