Vuoden 2026 lomahaku on viimein auki

Lomahaku, Loman hakijoille, Tiedotteet, Yleinen

Pitkän odotuksen jälkeen Solaris-lomien kesän, syksyn ja joulun tuettujen lomien haku lapsiperheille ja aikuisille on auki. Avustusleikkausten vuoksi sekä aikuisten lomia, että lapsiperhelomia on nyt haussa aikaisempaa vähemmän.

Lomatoiminnan rahoitus valitettavasti päättyy kokonaan vuoden 2026 loppuun, eli nyt on viimeinen mahdollisuus hakea tuettua lomaa. Kuten ennenkin, lomavalinnoissa noudatetaan kolmen vuoden karenssia, ja ensikertalaiset saavat etua.

Lapsiperhelomia on haettavana kesälomalla, syyslomalla ja jouluna. Järjestämme lisäksi yhden vanhemman perheille neljä omaa lomaa. Niihin kuuluu enemmän lastenhoitoa sekä Yksin vanhempana ry:n järjestämää henkilökohtaista tukea ja neuvontaa sitä haluaville.

Vertaistukilomia on ukrainalaisille lapsiperheille, viittomakielisten kuurojen perheille sekä uusimaalaisille perheille, joiden 12-17-vuotiaalla teinillä on mielenterveyden haasteita.

Aikuisten lomia järjestetään alkukesästä jouluun. Niitä voivat hakea kaikenikäiset pienituloiset aikuiset, myös eläkeläiset. Osa aikuisten lomista on tarkoitettu ilman kumppania eläville sinkuille. Näkövammaisille aikuisille järjestetään yksi vertaistukiloma.

Muutoksena aiempaan lomahaussa on käytössä sähköinen tunnistautuminen. Paperihakemuksen voi edelleen lähettää meille postissa. Lomahaku päättyy 3 kk ennen loman alkua. Touko-kesäkuun lomia voi kuitenkin hakea maaliskuun loppuun saakka ja heinäkuun lomia huhtikuun loppuun saakka.

Lue seuraavaksi

  • Tiedotteet, Yleinen

    STEA-avustus on arvioitava uudelleen

    Vetoamme siihen, että sosiaali- ja terveysministeriö arvioi sosiaalisen lomatoiminnan merkityksen uudelleen ja peruu lomatoiminnan alasajon avustuspäätöksessä.

    STEA-avustus on arvioitava uudelleen
  • Tiedotteet, Yleinen

    Tuettujen lomien rahoitus aiotaan lopettaa

    Suomalaiset lomajärjestöt saivat keskiviikkona tiedon, että tuettujen lomien rahoitus päättyy vuoden 2026 jälkeen. Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA tiedotti 10.12., että avustusta ehdotetaan myönnettäväksi sosiaalisen lomatoiminnan hallittuun alasajoon lukuun ottamatta lasten leirimuotoista toimintaa. – Tieto toiminnan alasajosta tuli meille suurena yllätyksenä, vaikka osasimme odottaa uusia avustusleikkauksia, kertoo Solaris-lomien toiminnanjohtaja Aino Majava. Avustusehdotukseen sisältyi tieto, että…

    Tuettujen lomien rahoitus aiotaan lopettaa